Prosinec 2007

Neúplatní - o filmu

17. prosince 2007 v 17:55 | Minion |  Neúplatní (Untouchables)
Dnes jsem se rozhodla napsat něco o mém dalším oblíbeném filmu - Neúplatní.
Tento úžasný filmík se odehrává v době prohibice v Chicagu, kde vládne král podsvětí Al Capone. Al Capone byl neblaze proslulý gangster, od kterého dávali ruce pryč i ostatní mafiáni. Báli se ho a zastavit jej nemohla ani policie.
Za pouhých šest let si z chvástajícího se ničemy z nočních klubů vydobyl postavení mafiánského bosse v Chicagu. S lidmi, co mu stáli v cestě, se nepáral a vraždil je hlava nehlava. Jeho samotného nakonec ze světa nesprovodila kulka protivníka, ale v roce 1947 syfilis. Poprvé vraždil ve dvaceti letech, byl odsouzen na jedenáct let za daňové úniky a vězněn v nejpřísnějším žaláři v Alcatrazu. Po návratu z cely se mu již nepodařilo získat zpět vládu nad chicagským podsvětím, a tak se usídlil na Floridě, kde dožil. V šedesátých letech se objevil v Guinnessově knize rekordů jako člověk s nejvyšším osobním příjmem v první polovině dvacátého století. On sám říkával, že se živí ,,jen bazarovým prodejem nábytku".
Film Briana De Palmy Neúplatní nás zavádí do doby prohibice v Chicagu, kde vládne Al Capone. Vypadá to, že už je králem města, kterého nic nezastaví. Jenže policista Eliot Ness s kolegy o tom nechtějí ani slyšet a pod přísahou se vydávají po stopách obávaného capa di tuti capi. Ve filmu excelují Kevin Costner, Sean Connery, Andy Garcia a Robert De Niro v roli samotného Caponeho. Všichni hlavní hrdinové před natáčením prošli několikatýdenním tréninkem policejních taktik a ovládání zbraní ze čtyřicátých let dvacátého století. Oscara za vedlejší roli ve filmu si odnesl Sean Connery, nominaci získali autoři hudby, kostýmů a výpravy. Co možná nevíte, je, že si Robert De Niro vypůjčil z muzeí skutečné Caponeho oblečení a nechal vyhotovit přesné kopie, v nichž pak hrál ve gilmu. Neměl dostatek času, aby kvůli roli mafiánského bosse přibral na váze, a tak filmaři vše vyčešili vycpávkami a polštáři. Na natáčení byly použity skutečné Caponeho potřeby na holení - kolínská a štětky. Na rozdíl od filmového zpracování se Al Capone a Eliot Ness ve skutečnosti nikdy nesetkali tváří v tvář a Frank Nitti nezemřel. O roli Nesse se vedle Costnera ucházeli Mel Gibson, Harrison Ford, Michael Douglas a Don Johnson.
A můj názor na tenhle film? Neúplatní patří do nejlepších filmů s mafiánskou tématikou... Moc nedoporučuji pustit ho menším dětem, neboť některé scény jsou opravdu drsné... Musím říct, že filmaři nešetřili krvavými scénami ve filmu. Například scéna, kdy na jednom mafiánském sezení rozmlátí Al Capone hlavu, basebalovou pálkou a na jídelním stole, jednomu ze svých mafiánských kamarádů, kterému z hlavy vytečou asi 4 litry krve je kapánek nechutná... No ale až tenhle filmík shlédnete, uděláte si na něj obrázek sami