Virginia Woolf - životopis ♥

26. července 2007 v 13:57 | Minion |  The Hours
Viděli jste taky ten úžasný film režiséra Stephena Daldry nebo jste četli skvělou knížku The Hours od Michaela Chunninghama? A zajímá vás, kdo byla ta zvláštní žena, kterou ve filmu Hodiny ztvárnila herečka Nicole Kidman? Tak čtěte dál! :o)
Virginia Woolfová (původně Adeline Virginia Stephen) se narodila 25. ledna roku 1882. Byla významnou anglickou spisovatelkou, kritičkou, esejistkou a feministkou. Zároveň byla členkou Bloomsbury Group.
Adeline Virginia Stephen (Stephenová) se narodila v Londýně a byla vychovaná spolu s několika vlastními sourozenci i sourozenci z prvního matčina manželství v typické viktoriánské rodině na adrese 22 Hyde Park Gate. Již v mládí měla psychické problémy, především v období po matčině smrti roku 1885. V roce 1904 zemřel na rakovinu i její otec Sir Leslie Stephen, známý redaktor, literární kritik a zakladatel Dictionary of National Biography. Když v roce 1906 zemřel bratr Toby, Virigina se znovu psychicky zhroutila a poprvé také pokusila o sebevraždu. Se sestrou se po otcově smrti přestěhovaly do Bloomsbury, kde se později začala scházet skupina intelektuálů a umělců. Do kruhu přátel patřil Lytton Strachey, Vita Sackville Westová, Roger Fry, Clive Bell nebo John Maynard Keynes. Tato Bloomsbury Group a její názory ovlivnily i dílo Virginie Woolfové, které může být chápáno jako dialog s Bloomsbury a konkrétně s jejich sklonem k doktrinářskému racionalismu.
V roce 1912 se provdala za Leonarda Woolfa, kritika a autora statí o ekonomice. ♥ V roce 1917 Woolfovi koupili ruční tiskařský stroj a založili nakladatelství Hogarth Press, jež vydalo nejen některé knihy Virginie Woolfové, ale i jiná významná modernistická díla, včetně básní T. S. Eliota nebo překladu kompletního díla Sigmunda Freuda.
V roce 1941 přišla další, neobyčejně silná duševní krize, Virginia Woolfová trpěla hlubokými depresemi. Dne 28. března 1941 spáchala sebevraždu utopením v řece Ouse blízko svého domu v Rodmellu. :o(
Zdroj: Wikipedia
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama